Yazar Murat Öztürk

Ben Murat Öztürk. 1983, İzmir doğumluyum. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldum. Lisans eğitimimin ardından yurt dışında eğitimin faydalı olacağını düşünerek, yüksek lisansımı da yine ekonomi üzerine Western Michigan Üniversitesi’nde tamamladım. Yüksek lisansım esnasında misafir öğretim üyesi olarak da görev almış bulunmaktayım.

Murat Öztürk

Finansal Ekonomi, Bankacılık ve Ekonometri alanlarında çalışmalar yaparak, bu konularda çeşitli projeler yürüttüm. Bunun yanı sıra bazı forum sitelerinde yöneticilik yaptım.

Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra mesleki yaşantıma üniversitede devam etmek istemediğime karar vererek, doğrudan özel sektöre yöneldim. Profesyonel hayatım boyunca gayrimenkul sektöründeki firmalarla iletişim halinde kalarak, ekonomi, çeşitli yatırım analizleri ve beklentileri, piyasa yorumları, şirket ve sektör raporları gibi konularda danışmanlık faaliyetleri yürüttüm ve yürütmeye de devam ediyorum. Ek olarak zaman zaman belirli şirketlerin bilanço analizlerini de ele alıyorum. Bir yatırım uzmanı olarak, ihtiyaçlar doğrultusunda yatırımcıya doğru bir yol çizmenin önemini asla yadsımıyorum.

Türkiye’ye döndükten sonra, bir yandan da gerekli olan mesleki yeterlilik sınavını geçtim ve 3 sene süren staj döneminden sonra yeminli mali müşavir oldum. Bir yandan özel sektörde hali hazırda çalışıyor olmam diğer yandan kamu sektörünün bana uygun olmadığını düşünmeye başlamam sebebiyle, bu mesleği henüz tam anlamıyla icra ettiğimi söyleyemem. Ancak 3 senelik staj süresinin bakış açıma yeni ufuklar eklenmesinde etkisi su götürmez bir gerçektir.

Aynı zamanda 7 yılı aşkın süredir aktif bir şekilde online ticaret yapmaktayım. Son 4 yılda bunun için Binomo’yu kullanıyorum. Güncel olarak serbest piyasa ekonomisi konusundaki bilgileri takip ediyor ve elde ettiğim bilgiler ışığında düzenli olarak raporlar hazırlıyorum. Bunun sonucunda yaptığım analizlerdeki hata payını en aza indirgemiş oluyorum. Yatırım danışmanı olabilmek için en önemli faktörlerden bir tanesinin düzenli takip olduğunu düşünüyorum.

Binomo üzerinden analiz yapmayı ve piyasa takibini gerçekten seviyorum.. Elde ettiğim bilgiler ve çıkarımlar ile insanlara yardımcı olabilmek bana oldukça keyif veriyor. Büyük ya da küçük miktarlar fark etmeksizin herkesin online ticaret yapabileceğini düşünüyorum. Üstelik online ticaret ile daha önce hiç ilgilenmemiş kişiler de buna dahil. Doğru tahminler yapıldığı müddetçe sizin bile beklemediğiniz şekilde sonuçlar almanız.

Bana her gün ticaret yapmaya devam etme gücü veren şey sonunda finansal hedefime ulaşacağıma olan inancımdır. Bana torpil olmadan hedefime ulaşamayacağımı öğütleyenler olsa dahi benim amacım okula/işe kabul edilmesem bile öğrenmektir. Bu yaklaşım sayesinde, piyasayı dikkatlice analiz etmeyi öğrendim ve Binomo’da ek gelir ticareti almaya başladım.

Ekonomi ve finans konusunda çıkan makaleleri takip ederken, bir yandan da birkaç yılda bir yeni çıkan makroekonomi ve mikroekonomi kitaplarını da okumayı ihmal etmem. Bu şekilde mevcut teorileri tekrar hatırlamanın yanında yeni teorilere de ulaşmış olurum. Bu da bana analizlerim ve elde edeceğim sonuçlar için daha net bir yol göstermiş olur.

Hobilerim çeşitlilik göstermektedir. Edebiyat, felsefe ve tarih gibi ilgi alanlarına ek olarak yürüyüş ve yelken gibi doğa sporlarıyla da ilgilenmekteyim. Bende her daim yeri ayrı olan yelkencilik benim için büyük bir tutku olmuştur. Böylelikle dalgalı denizler üzerinde nasıl sağlam bir şekilde dengede kalınacağını hem profesyonel hem de kişisel hayatımda deneyimlemiş oluyorum. Bununla birlikte çabuk karar verme, dayanıklılık, kararlılık ve mücadele ruhu gibi kişisel gelişim kazanımları elde etmekte ve analitik düşünce yetisine oldukça olumlu etki sağladığına inanıyorum.

Lütfen sizler de kendi görüşleriniz hakkında yorum yapmayı unutmayın.